První krůčky (0-30 km)

Cesta do Prahy a unboxing

boxJak už jsem zmínil minule, po dlouhém pátrání a zvažování variant se nám s Radkem konečně podařilo najít to správné kolečko za přijatelnou cenu a hlavně s jednoletou zárukou realizovanou v rámci EU. Byl jím GotWay MCM2s ve variantě s největší kapacitou tj. 680 Wh.

Po bezproblémové objednávce jsme mohli sledovat cesty 2 koleček z EU do Prahy. Moje bylo o dva dny rychlejší, takže jsem jednoho krásného dne (vlastně deštivého dne) měl doma uprostřed pokoje krabici s čínskými znaky a obrázkem GotWaye.
Nebudu popisovat unboxing, přesto v tomto bodě zmíním, že je vhodné uchovat krabici i polstrování, neb to má hned dvojí využití. Obojí lze použít v případě, že se cokoliv s kolečkem stane a vy jej budete zasílat na reklamaci. Spodní polstrování mi navíc dosud slouží jako podstavec, do kterého kolečko odkládám.

První zapnutí a úpravy

Po té, co jsem nablýskané kolečko a akumulátor vyndal z krabice, zkusil jsem kolečko zapnout. Zapínání probíhá přes tlačítko, které je nutné chvíli podržet. Těsně vedle vypínače, se pak rozsvítí čtyři diody indikující stav baterie. Po zapnutí se kolečko napřímí do svislé polohy (bráno z předozadního pohledu, směrem do stran samozřejmě nedrží:-), z které jej v podstatě nejste schopni vychýlit, protože jakoukoli výchylku okamžitě dorovná motor. To má jeden důsledek, který se projevuje v klasické začátečnické chybě. Když totiž kolečko zvednete (a dělá to téměř každý) a byť jen o půl stupně jej vychýlíte, kolečko se okamžitě roztočí. Pak jsou možné 3 reakce: první – položíte kolečko rychlo na zem a budete mít na podlaze šmouhu, druhá – necháte kolečko roztočit do maximální rychlosti a ono se samo vypne, třetí – kolečko naklopíte opačným směrem a po zpomalení/zastavení  jej teprve položíte zpět na zem.

Hned po vybalení a odzkoušení, jsem vyrazil do Hornbachu koupit gumové těsnění a kolečko jsem do něj celé zabalil (mohu vřele doporučit, protože zejména v začátcích vám zkrátka bude padat). Také jsem na něj navázal svůj starý pásek na karate a použil ho jako popruh pro případné zvednutí, aby kolečko nespadlo na zem.
cover

Do bytu to opravdu není

Protože venku pršelo, první zkouška proběhla v panelákovém bytě. Měl jsem nakoukaných x videí z youtube a s přesvědčením, že to dám na poprvé, jsem se pokusil naskočit metodou „opři-se-o-nábytek“ a rozjet. No… přežili jsme to všichni – kolečko, byt i já, což vzhledem k okolnostem, byl docela úspěch. Nicméně nedá se říci, že bych se ten večer naučil jezdit.

První opravdová jízda

koteDva dny na to jsem si vyhlédl jedno asfaltové hokejbalové hřiště poblíž Zelenče a obalen všemi možnými chrániči jsem se pustil do dalších experimentů. Hřiště jsem zvolil záměrně, abych se mohl držet mantinelů. Po cca 20 minutách už jsem uměl jezdit rovně a plus mínus zatáčet. Co mne ovšem nemile
překvapilo, byl nepříjemný tlak do chodidel proti směru náklonu, když jsem přesáhl rychlost cca 6 km/h. Upřímně řečeno, měl jsem dost zkaženou náladu a myslel jsem si, že mám vadný kus a budu ho muset reklamovat. Večer jsem stáhl GotWay aplikaci a vyzkoušel rekalibraci gyroskopu. Během experimentování s aplikací jsem v menu najednou narazil na „tilt back feature“ a pak mi to došlo: GotWay měl defaultně zapnutý tento omezovač rychlosti. Pomocí aplikace jsem jej vypnul a těšil se na další jízdu.

Nutno říci, že od té chvíle jsem byl z kolečka konečně totálně nadšený – ještě mi zbývalo přesvědčit manželku, že to není zas taková „kravina“.

O víkendu se udělalo hezky a spolu s manželkou a kolečkem jsme se vrátili na zmíněné hřiště do Zelenče. Kolečko jezdilo jako ďas a já se odvážil na širší plácek, který byl bez mantinelů. Jistý sem si na tom tedy rozhodně nebyl, free vip on msp no human verification ale začal jsem postupně překračovat rychlostní limity, což se projevilo varovným pípáním se stoupající frekvencí (pozn. defaultně jsou zapnuté limity 23 km/h, 25 km/h a maximální na 28 km/h, z nichž první dva lze vypnout). Manželka mne za chvíli hravě napodobila a oba jsme už tehdy začínali tušit, že jedno kolečko nebude stačit…