Jednokolka přišla pečlivě zabalená ve dvojkrabici. (Malé bezvýznamné plus:-)
V krabici je přiložený manuál, kde je vtipně vyobrazený návod na jízdu s modelem Rockwheel GR12″, jehož hrdým majitelem jsem také. Proto mohu porovnávat tyto dva velice odlišné modely. Rockwheel GR12″ a Gotway MCM4 v2.
Podrobnější návod i aplikace do smartphonu pro kalibraci jsou ke stažení na internetu i na Facebook stránkách společnosti Gotway. V podrobnějším návodu na internetu je vše důležité. Jaký kde je senzor, jak se správně jednokolka nabíjí, popisy zvukových warningů a tak dále.
Váha odpovídá informaci od dodavatele: +/- 13 kg pro model 680 Wh. S menším dojezdem bude samozřejmě váha nižší. Pokud by tato jednokolka byla realizována tak, jako je RW GR 12“, její váha by byla o poznání nižší. Je to zapříčiněno tím, že GR 12“ má tzv. „gear engine“, neboli motor s převodem ozubeného planetového soukolí. Rozměr takového motoru je menší, je lehčí, je však významně hlasitější, trochu dražší s trochu vyšší spotřebou. Za Rockwheelem typu GR se za vámi za jízdy ohlédne celá ulice. Gotway MCM4 je venku téměř neslyšitelná.
Stupačka ve sklopené pozici drží na magnetickém principu, což je super inovace. Nicméně když jsou pedály dole, jsou trochu „vykloktané“. Na vlastnosti jízdy to vliv nemá.
Co má však vliv na vlastnosti a hlavně pohodlí z jízdy je úhel svírající plochu stupaček a osu kola z profilu.
Nevím z jakého důvodu je to takto provedeno, ale přímo od výrobce je tento úhel možná příliš velký. Nutí vás mít nohy zbytečně do „x“ a na delší jízdy to není úplně pohodlné. Proto jsem si stupačky upravil a vložil do jejich vnitřní strany silikonové podložky, abych docílil větší roviny. Tento zásah velice pomohl a jízda je nyní velice pohodlná.
Další vlastní „customizaci“ jsem provedl s nalepením jemných gripů, které se běžně prodávají za 50 až 150 kč ve skateshopech.
Tato úprava byla také krok správným směrem a velice zlepšila stabilitu a spolehlivost jízdy. Bota na stupačkách nikdy sama nesklouzne, i kdyby jste si významně nakalibroval(a) rovinu náklonu jednokolky. Na stupačce od výrobce se stát může.
Módy osvětlení jsou tři. Na cestu si s tím neposvítíte, ale alespoň jste dobře ve tmě vidět. A opravdu to dobře vypadá, neboť obíhající led světýlko obíhá tak rychle, jakou rychlostí jedete.
Přestože je ventilek pro duši velice dobře přístupný, jedná se o 90° zalomený ventilek, jehož zakončení je opravdu těsně u povrchu ráfku kola, takže pumpičkou bez šlahounku jednokolku nedofouknete, i kdyby Segwaye z nebe padaly..
Model MCM4 lze připojit ke smartphonu za účelem úpravy alarmů a jízdního modelu. Vyžaduje pro připojení na chytré zařízení bluetooth alespoň ve verzi 4.0 a v zařízení mít alespoň Androida 4.3. Je zde i podpora IOS, ale požadovanou verzi IOS systému nevím.
Appka nabízí tři módy stylu jízdy. Power (někdy značeno jako aggressive) , comfort a soft. Přestože se to zdá zvláštní, čím více „soft“ režim navolíte, tím má jednokolka lepší vlastnosti při výskocích a je vhodnější pro dělání různých triků a show. Má však ale samozřejmě menší sílu. Já volím zlatý střed, přestože power mód je blíže síle mé původní jednokolky.
Pro úplné začátečníky by byl podle mého názoru power mód nejlepší. Soft spíše pro pokročilé. Mě osobně vyhovuje střední comfort, protože po modelu MCM4 jsem sáhnul právě proto, že potřebuji kompaktní jízdní model do města i do lesoparků. Power mód i opačný soft, je zajímavý spíše pro trikovou jízdu.
Pátral jsem i na internetu po informacích, jaký model jízdy je lepší volit a za jakým účelem. Veskrze jsem našel informace, že power mód není příliš vhodný na delší jízdy. Rychleji v něm začnou nohy „mravenčit a dřevěnět“. Pro delší jízdy volte spíše comfort, nebo soft. Pro potřebu řádit v terénech a mít největší akceleraci samozřejmě power mód.
MCM4 má potenciál (sílu) být ještě více obratnější a zvládat prudší zatáčky, jen kdyby měl výše stupačky. Změřil jsem, že jsou přibližně 10 cm nad zemí, což by se klidně dalo ještě zvednout. 14“ kolo i síla mtoru by zvládla větší náklon i obratnost.
Přední a zadní leštěný „blatník“ by ve spodní části přibližně ve výšce pedálů, vůbec nemusel být.
V každé druhé jízdě jsem na něj alespoň jednou lehce najel při překonávání ramp a různých nájezdů. Při záběru (dopředném naklonění) se totiž právě na prudší změně profilu terénu dotkne nerovnosti země. Klidně je mohli ukončit mnohem výše nad úrovní pedálů. Hned v první jízdě jsem o něj zavadil tak, že jsem přesvědčený, že se možná i za nějaký čas odláme.
V porovnání s mojí první jednokolkou Rockwheel GR12“, je tento model rychlejší, silnější, ale také výrazně těžší a trochu méně obratný. Pokud si přepnete u MCM4 jízdní mód na „power style“, pak má téměř srovnatelný tah v záběru (v akceleraci i při brzdění) jako menší a starší Rockwheel GR12“, pravděpodobně však spíše decentně větší. Pokud si nastavíte defaultní mód comfort nebo soft, pak je záběr jednoznačně pomalejší, než má RW GR12“.
Jednokolka GW mcm4 v2 je jednoznačně nejlepší alternativa za veřejnou dopravu (neváhal bych jí přezdívat novobodou „Unicycle Urban Legend“). Je sice vhodnější spíše pro lidi co už na unicyklech jezdit umí (alespoň základním způsobem), ale s přepnutím jízdy na „power mod“ se však i s touto jednokolkou nováček naučí. Nicméně je pravděpodobné, jí nejdříve trochu otříská.
Shrnutí:
- Jednokolka má dle mého názoru pořád nízko položené pedály. MCM4-ka má sílu a potenciál na dělání prudších a divočejších obratů, než nám pedály dovolují. – –
- Pedály také svírají příliš ostrý úhel, který jezdce zbytečně nutí mít nohy trochu do „X“. Na lyžích také nepotřebujete mít nohy do „X“ –
- Leštěný čelní a zadní „blatník“, pod kterým se nacházejí světelné led pásky, by ve spodní části mohl být ukončen trochu výše. Stejně má tendenci se otloukávat i odlamovat. Po nějaké době ježdění to docela i očekávám. –
- Technologicky je již možné realizovat jednokolku s menší hmotností a stejnými vlastnostmi jízdy. –
- 14“ kolo je podle mě naprosto nejlepší rozměr pro kompaktní modely do velkoměsta i terénu. Jezdí se na něm výtečně na kostkách (nebrní vás na nich nohy) i v terénech parádně obstojí. Z mé zkušenosti vím, že na menších rozměrech kola už jsou kostky a kamenitý povrch poměrně nepříjemné, větší kolo je samozřejmě těžší a méně komfortní pro transport. ++
- MCM4 má vcelku čtyři ochrany. Tři stupně zvukového varování při hraničních rychlostech a také tzv. „tilt back“. Jednokolka se při dosažení 26 km/h jakoby sama nakloní dozadu, čímž vás donutí podvědomě zpomalit. Je to docela funny vychytávka, přestože jsem na internetu četl, že to plno lidem vadí. Mě toto upozornění naopak baví:-) Bezpečnost a spolehlivost jízdy se na unicyklech podceňovat nesmí a oproti modelu RW GR14“ má MCM4 bezpečnostních prvků dostatečně. V tomto ohledu má MCM4 v2 za mě velké plus. ++
- MCM4 zvládne na rovině dojezd na jedno nabití teoreticky téměř 60 km, což je na svojí velikost taky nářez. Dojezd jsem testoval v reálu a po ujetí asi 24,5 km s významným stoupáním i klesáním jsem byl s baterií na 50%. Můj zmiňovaný Rockwheel GR 14“ zvládne maximální dojezd 20km v terénech a +/- 25 km na rovině. ++
- Vzhled jednokolky, hlasitost jednokolky, komfortní design pro transport. +
- Cena jednokolky na její dojezd je velice příjemná. +
Autor: Honza alias Azzie, jeden z průkopníků jízdy na jednokolkách v České republice