Kde se to vzalo… (0 KM)

Nejčastější otázka

spoiler_unicycle_riders

Jelikož nás aktuálně fenomén Gotway absolutně pohltil, zbývá méně času na sdílení zážitků a na rovinu – spíše si to užíváme:-)

Ale abychom byli fér k našim prvním čtenářům – pokusím se zodpovědět jednu základní otázku, kterou slýcháme, kdekoliv se mihneme:

Co to je a odkud se to vzalo?

Přesnou odpověď vám asi nedám, ale snad vám pomůže popis cesty, jak jsme se k tomu dostali…

Segway

Před cca 5 lety jsem měl možnost si vyzkoušet Segway. Bylo to vymazlené zařízení s intuitivním ovládáním. Bohužel mělo to 2 vady. První bylo provozovatelem nastavené rychlostní omezení na 8 km/h a druhým omezením byla cena 200 tis CZK. První omezení by se dalo snadno vyřešit SW vypnutím pojistky a druhé výhrou ve Sportce. To se mi bohužel dosud nepoštěstilo, nicméně zážitek jízdy na Segway se mi zažil do paměti jako něco, k čemu se dříve nebo později ještě budu chtít vrátit.

Video z Číny

Zhruba před třemi lety jsem sledoval na youtube videa na mé oblíbené téma „na čem všem se jezdí“ a lup ho – poprvé jsem viděl elektrickou jednokolku. Asijský stařík na ní né zrovna obratně naskočil a najednou jel jak na Segway jen bez kola a řídítek navíc. Vše skladné, tiché, poměrně rychlé a vzhledem k bateriovému napájení dokonce i ekologické. Projel jsem internet, ale ke koupi jsem to v té době nenašel a interně jsem si řekl, že tomu dám ještě rok/dva, než to odladí a rozšíří se to.

Solowheel

Nevzpomenu si jak, ale asi rok po čínském staříkovi jsem narazil na Solowheel, který se proklamuje jako jediný patentovaný originál – vše ostatní jsou nekvalitní nebezpečné a nezákonné klony z Číny. Něco na tom bude – Solowheel je asi opravdu originál a patrně si prošel vším, co může výrobce na americké půdě zakusit. Výsledkem je zařízení, které je atestované snad na vše, je spolehlivé, bezpečné, ekologické… jen je je kvůli bezpečnosti pomalejší, s nízkou výdrží baterie a hlavně 2x dražší než jeho klony. Z toho mi nějak vyplynulo, že pokud si budu chtít užít zábavu, musím zjistit, který klon má dostatečný věhlas mezi fanoušky elektrických jednokolek…

AliExpress

Poprvé jsem začal uvažovat o koupi, když na mne vybafla reklama na AliExpressu – tuším, že to bylo dílo Google Ad Sense, nicméně najednou koukám na nepřeberné množství jednokolek s cenou kolem 10 tis CZK (bez cla a DPH…). Zmínil jsem se o tom u oběda v práci a zjistil jsem, že s kolegou a kamarádem Radkem máme stejné pokušení si to pořídit.

Průzkum trhu

Od okamžiku první myšlenky na nákup jsem hledal odpověď na 2 otázky: Které kolečko je pro nás nejlepší a (mnohem závažnější) jak si odůvodním nákup takového „nesmyslu“? Jelikož jsem na druhou otázku (kterou jsem dostával doma často) neuměl zatím odpovědět, začal jsem řešit otázku první. Bylo to x hodin ve fórech a na youtube, ale odpověď jsem našel. Jelikož jsem chtěl silné kolečko, které něco vydrží a zvládne i lesní cesty, zúžil se mi výběr na Rockwheel 16 GR. Toto kolečko mělo 16ti palcovou pneumatiku a zpřevodovaný motor – nevýhodou byl menší dojezd srovnatelný se Solowheel, ale to jsem byl ochoten oželet. S Radkem jsme se navzájem podpořili, že druhou otázku (na co to použít) velkoryse přejdeme a začali jsme hledat, kde Rockwheel seženeme. Jak jsem zřejmé už názvu stránek, nakonec vše dopadlo jinak a jsme rádi. Při hledání Rockwheel jsme narazili na prodejce, který nás upozornil na téměř 50% poruchovost této značky a nabídl nám velmi zajímavou alternativu, kterou je GotWay.

Proč GotWay

Těch argumentů bylo mnoho a asi je najdete časem jak na tomto webu, tak na zbytku internetu… Z těch hlavních bych zmínil:

  • GotWay používá bezkartáčové motory, které se téměr neopotřebovávají
  • GotWay používá kvalitní baterie
  • GotWay montuje baterie i v kapacitách 680 či dokonce 850 Wh, což v důsledku znamená dojezd 60 km pro 70 kg jezdce
  • GotWay je konstrukčně jednoduchý a díky tomu nemá tendence se rozbíjet
  • GotWay patří mezi nejrychlejší jednokolky… vlastně proč ta skromnost model MSuper je zatím s 40 km/h nejrychlejší!
  • GotWay je dragon city gems hack obecně oblíbená značka právě pro vlastnosti vyjmenované výše…

Když dorazil balíček

…ale o tom až v nějakém dalším příspěvku:-)